AKTUALNOŚCI
AKCJA ŻONKILE!!!
WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
W dniu 10 kwietnia 2025r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Wrocławia. Opiekunami wycieczki były panie : Ewelina Szałasz, Marta Bieganowska, Monika Stupiec i Danuta Salawa. Organizatorem i przewodnikiem był pan Roman Binkiewicz.
Uczniowie odwiedzili Hydropolis, w którym poznali różnorodne zagadnienia związane z wodąw formie multimedialnej wystawy: teoriami dotyczącymi pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie i na Ziemi, obiegiem wody w przyrodzie, drobnoustrojami i zwierzętami żyjącymiw morzach i oceanach, współczesnymi urządzeniami hydrotechnicznymi i systemami zarządzania wodą, urządzeniami badającymi głębiny morskie, modelami największych i historycznych statków
Następnym przystankiem było Kolejkowo, czyli największa wystawa makiet kolejowychw Polsce, odwzorowująca prawdziwe życie. Kamienice z wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce i Dworzec Świebodzki, a nawet mała ławeczka w restauracji przy ulicy Bogusławskiego to zaledwie część realistycznych miniatur. Budynki odzwierciedlają swój prawdziwy wygląd , a na maleńkich twarzach Kolejkowiczan można dostrzec każdy grymasi uśmiech. Uczniowie zapoznali się zagadnieniami związanymi z modelarstwem, kolejnictwem, architekturą i krajoznawstwem. Obejrzeli miniaturowe modele wybranych budowli, znajdujących się we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku, w Europie i na świecie.
Ostatnim punktem wycieczki był wjazd windą na taras widokowy na 49-tym piętrze wieżowca Sky-Tower. Dzieci obserwowały panoramę miasta, rozpoznawali najważniejsze budowle i zabytki Wrocławia.
Celem wyjazdu było zaznajomienie uczniów z wybranymi obiektami i zabytkami Wrocławia, upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, utrwalenie i wykorzystaniew praktyce znajomości odpowiedniego zachowania się w różnych miejscach oraz doskonalenia umiejętności życia w grupie.
W pamięci uczniów pozostaną wspomnienia i niezapomniane wrażenia z pobytu w pięknym oraz malowniczym Wrocławiu.
Ewelina Szałasz
21
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Tradycyjnie w naszej szkole co roku jest obchodzony Dzień Języków Obcych. Dzień ten był obchodzony w tym roku w piątek 4 kwietnia.
Każda z klas 0-8 losowała jeden kraj, który miała zaprezentować. Uczniowie wraz z wychowawcami mieli za zadanie przygotować plakat o kraju, który wylosowali. Uczniowie i nauczyciele przebrali się w barwy flag krajów, które reprezentowali w tym dniu. Oprócz plakatów i przebrania, uczniowie mogli poznać kulturę, tradycje, zwyczaje i różne ciekawostki związane z poszczególnymi krajami.
Nasi uczniowie odbyli wspaniałą podróż po krajach Europy oglądając plakaty, ozdobione w elementy graficzne nawiązujące do wylosowanego kraju. Nie zabrakło również flag, wykonanych przez uczniów.
W ramach obchodów, w programie znalazła się również : piosenka śpiewana w języku ukraińskim przez klasę pierwszą, którą wspomagali uczniowie z klas starszych oraz quizy i konkursy.
Wydarzeniu towarzyszył dobry humor i świetna zabawa. Było różnorodnie, wesoło, tanecznie i kolorowo
Szkolne obchody Dnia Języków Obcych przyczyniły się do przypomnienia i rozszerzania wiedzy o krajach Europy (symbolice, kulturze, geografii, zwyczajach), pogłębiania postawy szacunku w stosunku do dorobku kulturowego, obyczajowego i społecznego innych krajów.
86
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
UWAGA KONKURS!!!
Turniej Wiedzy Pożarniczej
Dnia 26 marca 2025 roku odbył się Turniej Wiedzy Pożarniczej dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu gminy. Jak co roku Pan Jarosław Sobczak nie mógł pozwolić, aby uczniów z naszej szkoły zabrakło.
Wyniki
Kategoria: klasy 5–8
-
SP Warta Bolesławiecka
-
Michał K. – SP Szczytnica
-
Piotr S. – SP Szczytnica.
Serdecznie gratulujemy sukcesów!
https://istotne.pl/boleslawiec/wiadomosc/byf
-
KONKURS HISTORYCZNY
Mamy zaszczyt poinformować, że dwóch uczniów z naszej szkoły zakfalifikowało się do Konkursu z wiedzy historycznej organizowanego przez PCEiKK w Bolesławcu, są to Mateusz N. uczeń z klasy 7 oraz Piotr S. uczen klasy 8. Uczniowie Ci w dniu dzisiejszym uczestniczyli w konkursie na szczeblu Powiatowym. Czekamy na wyniki i gratulujemy sukcesu!
Więcej szacunku dla młodego wizerunku – kampania
W grudniu 2024 r. Biuro Rzecznika Praw Dziecka rozpoczęło ogólnopolską kampanię „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, której celem jest podkreślenie fundamentalnego znaczenia ochrony wizerunku młodych osób w internecie – w trosce o ich bezpieczeństwo, prywatność oraz działania w duchu poszanowania ich praw.
Na stronie https://brpd.gov.pl/wiecej-szacunku-dla-mlodego-wizerunku/ zamieszczone zostały różnego rodzaju materiały z zakresu dbania o wizerunek w sieci. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się.
Zmiany w organizacji egzaminu ósmoklasisty – przepisy gotowe
30 stycznia br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 29 stycznia 2025 r. (poz. 121) zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
- Nowelizacja rozporządzenia zmienia czas trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu i przedłuża dotychczasowy czas jego trwania o około 25%. Czas trwania egzaminu ósmoklasisty już od bieżącego roku szkolnego będzie wynosił: z języka polskiego – 150 minut; z matematyki – 125 minut; z języka obcego nowożytnego – 110 minut. Wydłużenie czasu trwania egzaminu dla wszystkich uczniów pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym itp., na pomyślne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych.
- Kolejne zmiany wprowadzone w rozporządzeniu wynikają ze zmian wprowadzonych w ustawie z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1933), w której dodano rozdział 3c dotyczący systemów teleinformatycznych wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany z wykorzystaniem Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące, zwanego dalej „SIOEO”. Zmiany w ustawie z 21 listopada 2024 r. determinują konieczność dokonania w rozporządzeniu zmian dostosowujących.
- Ponadto wprowadzono zmianę polegającą na skróceniu z 2 lat do 6 miesięcy okresu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Wynika to m.in. z konieczności ujednolicenia okresu archiwizowania dokumentacji egzaminacyjnej.
W związku z ww. zmianami Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, obowiązujące od roku szkolnego 2024/2025
- informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązującą w roku szkolnym 2024/2025
- komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025
- komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025.
– uwzględniające informację o nowym czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu, w tym dla uczniów rozwiązujących zadania w arkuszach w dostosowanej formie.
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
ŹRÓDŁ:
https://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/18621,Zmiany-w-organizacji-egzaminu-osmoklasisty-przepisy-gotowe.html
Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje
na temat egzaminu ósmoklasisty 2025
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Od 2025 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego
Egzaminy ósmoklasisty, w terminie głównym, odbędą się:
- język polski - wtorek 13 maja 2025 r., godz. 9:00,
- matematyka - środa 14 maja 2025 r., godz. 9:00,
- język obcy nowożytny - czwartek 15 maja 2025 r., godz. 9:00.
Termin dodatkowy dla uczniów, którzy z różnych względów nie mogli przystąpić do egzaminów w maju, wyznaczony został na czerwiec:
- język polski – wtorek 10 czerwca 2025 r., godz. 9:00,
- matematyka – środa 11 czerwca 2025 r., godz. 9:00,
- język obcy nowożytny – czwartek 12 czerwca 2025 r., godz. 9:00.
Czas trwania egzaminu:
- języka polski - 120 minut (czas wydłużony: 180 lub 210 min.),
- matematyka - 100 minut (czas wydłużony: 150 min.),
- język obcy - 90 minut (czas wydłużony: 135 min.).
Wyniki egzaminów ósmoklasisty. Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty to 4 lipca 2025 r. Wtedy informacje o wynikach zostaną przesłane do szkół. Tego dnia uczniowie będą mogli również odebrać zaświadczenia potwierdzające wyniki egzaminu.
Na stronie internetowej CKE - www.cke.gov.pl dostępne są również:
-
informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2024/2025;
-
przykładowe arkusze egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami,
-
arkusze egzaminów próbnych z lat ubiegłych wraz z rozwiązaniami,
-
arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–2024, wraz z zasadami oceniania rozwiązań zadań;
-
8 zestawów ćwiczeniowych umożliwiających powtórzenie materiału z języka polskiego, matematyki i języków obcych,
-
a w grudniu 2024 r. opublikowane zostaną arkusze egzaminu próbnego, zgodnego z nową podstawą programową
TALENT SHOW
21 marca 2025 w naszej placówce odbyła się kolejna edycja szkolnego "Talent Show".
Konkurs miał na celu zaprezentowanie talentów takich jak śpiew, taniec, rysowanie czy znajomość flag czy marek samochodów przez uczniów naszej szkoły.
Konkurs rozstrzygany był w dwóch kategoriach wiekowych- "0"-III i IV - VIII. W szkolnym odkrywaniu talentów wzięło udział 13 osób - niektóre z nich prezentowały więcej niż jeden występ.
Pięcioosobowe jury w składzie : Pan Henryk Kopeć Pani Milena Banecka Pani Danuta Salawa Pani Ewa Wójt- Barna uczeń Kamil Trościński przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
W kategorii "0"-III
1 miejsce Julia Lipińska
2 miejsce Leon Słowik
3 miejsce Amelia Świątkowska
wyróżnienia:
Ksawery Kot
Łucja Paluszczyszyn
Maria Jurasik
Maria Szkodny
W kategorii IV-VIII
1 miejsce Julia, Ada i Nikola Baneckie
2 miejsce Dominik Kuś
3 miejsce Dominik Paluszczyszyn
Wyróżnienie:
Wiktoria Greszta
Nagrodę publiczności w wyniki głosowania poprzez formularz zdobyła Amelia Świątkowska ze swoim tańcem.
Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody w postaci kart podarunkowych , a osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział gratulując sukcesów i zapraszamy za rok
Koordynator TALENT SHOW
Patrycja Hołownia
108